Voimakkaimmat lentokentät Ranskassa

Ranska on Länsi-Euroopassa sijaitseva maa. Se on yksi Euroopan suurimmista maista ja rajoittaa useita maita, kuten Saksa ja Belgia. Ranska on erittäin teollistunut ja sillä on suuret liikenneverkot, mukaan lukien 478 lentokenttää. Viisi vilkkainta lentoasemaa Ranskassa korostetaan alla.

Viisi vilkkainta lentoasemaa Ranskassa

Pariisi Charles de Gaulle

Pariisissa sijaitseva Charles de Gaulle -lentokenttä on Ranskan vilkkain lentokenttä, jossa vuonna 2014 matkustaa 63 813 756 matkustajaa. Sen lisäksi, että se toimii Ranskan vilkkaimpana lentokenttänä, se on toiseksi vilkkain lentokenttä Lontoon Heathrow'n lentokentän jälkeen. Charles de Gaullen lentoasema on myös maailman kymmenenneksi vilkkain lentoasema, ja se on siten Ranskalle taloudellisesti merkittävä.

Pariisin Orlyn lentokenttä

Orlyn lentokenttä sijaitsee Pariisissa Villeneuve-le-Roin ja Orlyn välillä. Kansainvälinen lentoasema toimii toissijaisena keskuspaikkana sekä Air Francen ulkomaan- että kotimaan alueilla. Orlyn lentokenttä on Ranskan toiseksi vilkkain lentokenttä Charles de Gaullen jälkeen, ja se palvelee vuonna 2014 28 862 566 matkustajaa . Lentokenttää hallinnoi Aéroports de Paris, joka toimii myös Charles de Gaullen lentoasemalla.

Nizzan lentokenttä

Nice Côte d'Azurin lentokenttä on kansainvälinen lentokenttä, joka sijaitsee noin 5, 9 kilometriä Nizzasta lounaaseen. Vuonna 2014 lentoasema oli 11 660 208 matkustajaa, joten se oli kolmanneksi vilkkain lentokenttä Ranskassa. Nizzan Côte d'Azurin lentoasema on myös easyJet-lentoaseman operatiivinen perusta, joka on alhaisen lentoyhtiön kustannukset lentoyhtiö, joka sijaitsee Britannian Lutonin lentokentältä.

Lyon – Saint Exupéryn lentokenttä

Lyon – Saint Exupéryn lentokenttä, jota alun perin kutsutaan Lyon Satolasin lentokentäksi, on kansainvälinen lentokenttä Lyonissa, Ranskassa. Lyon on Ranskan kolmanneksi suurin kaupunki ja lentoasema käsitteli 8 467 093 matkustajaa vuonna 2014. Lentoasema on neljänneksi vilkkain Ranskassa ja toimii olennaisena kuljetusvälineenä koko Auvergne-Rhône-Alpesin alueelle. Lyon – Saint Exupéryn lentoasema on Aéroports de Lyonin omistuksessa ja hallinnassa.

Marseillen lentokenttä

Marseillen lentoasema on viidenneksi vilkkain lentokenttä Ranskassa ja se palveli 8 182 237 matkustajaa vuonna 2014. Lentokenttä sijaitsee noin 27 kilometriä Marseillesta luoteeseen. Vaikka Marseillen lentoasema on viidenneksi vilkkain lentoasema matkustajien kannalta, se on kolmanneksi sijoitus tavaraliikenteessä. Lentokenttää pidetään myös Air Francen paikallisten lentojen "keskinäisenä kaupunkina".

Muut varatut ranskalaiset lentokentät

Ranskan laajalla lentoasemaverkolla on merkittävä rooli kansakunnan talouden edistämisessä. Muita suuria lentokenttiä Ranskassa ovat Toulouse Blagnac, Bale Mulhouse, Bordeaux Merignac, Nantes ja Beauvais.

Ranskan vilkkaimmat lentokentät

arvolentokenttäMatkustajamäärä (2014)
1Pariisi Charles de Gaulle63813756
2Paris Orly28862586
3Kiva11660208
4Lyon Saint Exupéry8467093
5Marseille8182237
6Toulouse Blagnac7517736
7Bâle Mulhouse6519393
8Bordeaux Mérignac4945029
9Nantes4157284
10Beauvais4024201