Suosituimmat maat Afrikan peleissä

Afrikkalainen pelit on urheilutapahtuma, joka järjestetään kerran neljän vuoden välein ja joka kokoaa huippu-urheilijoita kaikkialta Afrikasta. Afrikan unionille myönnetään tapahtuman järjestely. Tapahtuman julkaisuja on ollut yhteensä 11, ja viimeisin niistä on vuoden 2015 afrikkalaisia ​​pelejä. Kongon pääkaupunki Brazzaville on ainoa kaupunki, joka on isännöinyt useita pelejä, koska se on järjestänyt kaksi tapahtumaa, ensimmäiset afrikkalaiset pelit vuonna 1965 ja viimeisimmät Afrikan kisat.

Afrikan peleissä suosituimmat maat

Egypti

Egypti on esiintynyt kaikissa Afrikan pelien versioissa. Maa osallistui vuonna 1965 järjestettyihin afrikkalaisiin afrikkalaisiin peleihin Yhdistyneiden arabitasavallan, Egyptin ja Syyrian poliittisena liittoon. Egyptin olympiakomitea on elin, joka vastaa maan osallistumisesta Afrikan peleihin. Egypti on parhaiten menestyvä maa peleissä, sillä se on kerännyt yhteensä 1 362 mitalia afrikkalaisia ​​pelejä alusta alkaen. Näistä mitaleista 548 on kultamitalia, suurin osa kaikista maista. Kilpailussa maassa on myös eniten hopea- ja pronssimitaleja, joissa on 406 hopeaa ja 408 pronssia. Neljässä versiossa Egyptistä on tullut toinen maa, joka on menestyksekäs kansakunta. Pelit, joita Egypti eivät menestyneet hyvin, oli vuoden 1978 peleissä, vuoden 1995 peleissä, vuoden 1999 peleissä ja vuoden 2011 peleissä, kun Egyptin mitali ylitti Tunisiasta (1978) ja Etelä-Afrikasta (1995, 1999 ja 2011) ). Egypti on järjestänyt afrikkalaisia ​​pelejä kerran Kairossa järjestettyjen Afrikan kisojen aikana. Tapahtuman viidennen painoksen aikana Egypti keräsi useimpien osallistujamaiden mitalit; yhteensä 195 mitalia, joista 90 oli kultamitalia.

Nigeria

Nigeria on toinen kansakunta, joka on kilpaillut kaikissa Afrikan pelien versioissa. Länsi-Afrikan maa on yksi Afrikan peleissä parhaiten menestyneistä maista, ja sen vyön alla on yhteensä 1078 mitalia, joka on toiseksi korkein maa. Mitalista Nigeria on kerännyt Afrikan kisojen ensimmäisen painoksen jälkeen, 381 on kultamitalia, 360 hopeaa, 337 on pronssia. Nigerian olympiakomitea järjestää Nigerian osallistumisen Afrikan peleihin. Kansakunta on isännöinyt Afrikan pelit kerran, vuonna 1973 pidetyt Afrikan kisat Lagosissa. Tämän pelin aikana Nigerian urheilijat saivat yhteensä 63 mitalia; 18 kultaa, 25 hopeaa ja 20 pronssia, joka oli vain Egyptin ylittämä, joka keräsi yhteensä 56 mitalia.

Etelä-Afrikka

Etelä-Afrikka on kertynyt yhteensä 787 mitalia afrikkalaisissa peleissä, mikä on kolmanneksi korkein mikä tahansa kansakunta. Ottaa Afrikan kolmanneksi suurin mitalit peleissä on vaikuttava esitys, kun otetaan huomioon, että Etelä-Afrikka on osallistunut vain kuuden pelin julkaisuun. Etelä-Afrikka on järjestänyt Afrikan pelit kerran; Johannesburgissa järjestetyt vuoden 1999 afrikkalaiset pelit. Isäntävaltio osoittautui tapahtuman jälkeen parhaaksi esiintyjäksi, kun hän keräsi yhteensä 184 mitalia; 71 kultaa, 64 hopeaa ja 49 pronssia. Etelä-Afrikka oli toistanut tähtitaivaansa pelien edellisen painoksen aikana; vuoden 1995 afrikkalaiset pelit, jotka pidettiin Hararessa, Zimbabwessa, jossa se sai yhteensä 154 mitalia.

Challanges

Afrikkalainen kisat ovat saaneet osuutensa tapahtumista historiansa aikana. Afrikkalaiset pelit kohtaavat ensimmäisen merkittävän haasteensa järjestää tapahtuman toinen painos, joka oli tarkoitus järjestää Bamakossa, Malissa. Mali-sotilaallinen vallankaappaus sai järjestäjät kuitenkin etsimään uuden paikan ja asettumaan Lagosiin, Nigeriaan, jossa pelit järjestettiin vuonna 1973.

Suosituimmat maat Afrikan peleissä

arvokansakuntaPelitKultaHopeaPronssiKaikki yhteensä
1Egypti (EGY)115484064081362
2Nigeria (NGR)113813603371078
3Etelä-Afrikka (RSA)6300270217787
4Algeria (ALG)11258286342886
5Tunisia (TUN)11182158184524
6Kenia (KEN)11107116130353
7Senegal (SEN)115558110223
8Kamerun (CMR)113249111192
9Ghana (GHA)11324576153
10Etiopia (ETH)11313952122