Maailman tiheimmin asutut saarivaltiot

Maailman valtameret on täynnä lukuisia eri kokoisia saaria. Jotkut näistä saarista ja saaristoista ovat itsenäisiä maita. Alla olevassa luettelossa korostetaan maailman saarivaltioita, joiden väestötiheydet ovat korkeimmat. Lisäksi jotkut näistä maista ovat myös maailman tiheimmin asuttuja maita, ei vain saarten keskuudessa. Esimerkiksi Singapore on maailman kolmanneksi tiheimmin asuttu suvereeni valtio. Bahrain, Malta ja Sint Maarten kuuluvat myös maailman kymmenen tiheimmin asutun kansakunnan luetteloon.

Maailman viidellä tiheimmin asutulla saarivaltiolla

1. Singapore

Singapore on itsenäinen kaupunki, joka sijaitsee Malaijan niemimaan eteläosassa. Singaporen väestötiheys on 7 804 henkilöä neliökilometriä kohden, mikä tekee siitä maailman tiheimmin asutun saarivaltion. Maa koostuu yhdestä pääsaaresta ja useista pienistä saarekkeista. Huolimatta suuresta väestötiheydestä ja arviolta 5 535 000 väestöstä vuonna 2015 Singapore on onnistunut ylläpitämään suuria vihreitä alueita kaupunkivaltiossa. Maan vihreyspolitiikka on johtanut suuriin puistoihin, kauniisiin puutarhoihin ja runsaaseen trooppiseen kasvistoon. Tilan säästämiseksi 80, 4% singaporelaisista asuu korkeatasoisissa asuntokiinteistöissä.

2. Bahrain

Bahrain on saarivaltio, joka sijaitsee Persianlahdella ja on perustuslaillinen monarkia, joka liittyy Saudi-Arabiaan kuninkaan Fahd Causewayn kautta. Vuonna 2016 Bahrainin arvioidun väestön määrä oli 1 425 171. Bahrainin pinta-ala on 780 neliökilometriä, joten se on Aasian kolmas pienin saari alueittain. Bahrain on 1 917 henkeä neliökilometriä kohden, ja se on maailman toiseksi eniten asuttu maa. Maan pohjoisosa on tiheimmin asuttu, kun taas eteläosassa on maan pienin väestötiheys.

3. Malta

Maltan saaristo sijaitsee strategisesti Välimerellä, noin 80 km Italian eteläpuolella. Kansakunnan pinta-ala on vain 316 neliökilometriä ja sen väkiluku on noin 450 000, ja sen väestötiheys on 1 363 henkilöä neliökilometriä kohti. Näin ollen Malta on maailman kolmanneksi tiheimmin asuttu saarivaltio Singaporen ja Bahrainin jälkeen.

4. Sint Maarten

Sint Maartenin Karibian saarivaltio oli vuonna 2016 noin 39 410, ja sen pinta-ala on vain 34 neliökilometriä. Näin ollen maassa on suuri väestötiheys, joka on noin 1 159 henkilöä neliökilometriä kohti. Ennen lokakuuta 2010 Sint Maarten oli Alankomaiden saarialue, mutta on tällä hetkellä Alankomaiden sisäinen maa.

5. Malediivit

Intian valtamerellä sijaitseva Malediivit on saarivaltio, jossa on suuri väestötiheys. Maata on noin 298 neliökilometriä, ja siihen kuuluu 26 atollia sisältävä ketju. Tämän pienen Aasian maan väkiluku on noin 344 023 ja sen väestötiheys on 1 154 henkilöä neliökilometriä kohden.

Maailman tiheimmin asutut saarivaltiot

arvoMaa (tai riippuva alue)Pinta-ala (km2)VäestöTiheys (pop./km2)
1Singapore719, 256123007804
2Bahrain75714512001917
3Malta3154293441363
4Sint Maarten34394101159
5Malediivit2983440231154
6Barbados430285719664
7Mauritius20401263820620
8Aruba193110882575
9Nauru2110084480
10Tuvalu2611323436